0 oy
Müzik kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Standart bir piyanoda kaç tuş bulunuyor ve neden?

2 Cevaplar

0 oy
(6.9k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Piyanoda kaç tuş bulunduğu konuyla ilgilenenler için oldukça güzel bir soru aslında. Genel olarak standart bir piyanoda bulunan tuş sayısı 88'dir. Bu sayıya hem siyah hem de beyaz renkli tuşların hepsi dahildir. 52 tuşun rengi beyaz olup kalan 36 tuşun rengi ise siyahtır.

88 tuşlu piyanoyu ilk olarak üreten firma Steinway isimli piyano üreticisi bir firmadır. Bu firmanın üretimini diğer firmalar da takip etmiştir ve bugünlere kadar bu 88 tuşluk piyanolar bir standart olarak gelmiştir.

Bazı firmalar çok daha farklı sayıda üretimler yapmaktadır. Mesela 97 ve 108 tuşlu piyanolar da satılıyor. Ancak bunlar tabii ki 88lik piyanolar kadar sık üretilen ve tercih edilen modeller değildir.

Genel olarak 88 tuşun üzerinde kullanılmasının sebebi ise, fazla olan tuşların çıkardığı seslerin insanlar için ya çok düşük ya da çok yüksek seviyede olacağıdır. Bu sebeple genelde tercih edilmiyorlardır.

0 oy
tarafından
ben bunu bilmiyordum ilk defa öğrendim
Hoş geldiniz, Soru Cevap Sitesi | Soru Sor Cevap Ver | Mavi Genç sizelere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...